Dokumenta mērķis ir noteikt Valsts aģentūras “Latvijas Nacionālais akreditācijas birojs” (turpmāk - Aģentūra) pārrobežu akreditācijas politiku saskaņā ar Latvijas Republikas un Eiropas Savienības normatīvajos aktos, kā arī standartā LVS EN ISO/IEC 17011:2017 “Atbilstības novērtēšana. Prasības akreditācijas institūcijām, kas akreditē atbilstības novērtēšanas institūcijas” un starptautisko organizāciju dokumentos noteikto.

Dokuments ir saistošs Aģentūras nodarbinātajiem, tajā skaitā tehniskajiem ekspertiem/vērtētājiem un Aģentūras funkciju un uzdevumu izpildē iesaistītajām pusēm, kā arī ieinteresētajām pusēm.

Funkciju, uzdevumu un mērķu izpildē Aģentūra pastāvīgi uzrauga pārrobežu akreditācijas aspektus, tajā skaitā izvērtē pastāvošo kapacitāti jaunu pārrobežu akreditāciju uzturēšanā.

Aģentūra apzinās pārrobežu akreditācijas nozīmību funkciju izpildē gan attiecībā uz pārrobežu akreditācijas pilnvērtīgu uzturēšanu, gan pārrobežu sadarbību.

Aģentūras darbības pārrobežu akreditācijas ietvaros tiek uzraudzītas no Eiropas Akreditācijas kooperācijas puses, īstenojot Eiropas Akreditācijas kooperācijas savstarpējo novērtēšanu, lai saglabātu daudzpusējā nolīguma (MLA) parakstītāja statusu un starptautisko atzīšanu.

Pārrobežu akreditācijas politika ir būtiska, īstenojot akreditācijas procedūras, ja atbilstības novērtēšanas institūcija (turpmāk - Institūcija) veic uzņēmējdarbību (ir reģistrēta vai tiek īstenotas darbības) ārpus Latvijas teritorijas, lai nodrošinātu starptautiski atzītu un uzticamu akreditācijas pakalpojumu īstenošanu.

Aģentūra pārrobežu akreditācijas politiku īsteno saskaņā ar:

Īstenojot Institūciju, kuras veic uzņēmējdarbību (ir reģistrētas vai tiek īstenota darbība) citā valstī akreditāciju, Aģentūra ievēro zemāk minēto:

Saskaņā ar likuma “Par atbilstības novērtēšanu” 14.pants pirmās daļas 4.punktā noteikto Aģentūras viena no funkcijām ir sadarboties ar citu valstu nacionālajām akreditācijas iestādēm.

Atbilstoši Ministru kabineta 2019.gada 17.decembra noteikumu Nr.673 “Atbilstības novērtēšanas institūciju novērtēšanas, akreditācijas un uzraudzības noteikumi” 3.punktā noteiktajam Aģentūra novērtē, akreditē un uzrauga saskaņā ar Regulā Nr. 765/2008 noteikto.

Pārrobežu akreditācijas ietvaros Aģentūra cita starpā ievēro un īsteno sadarbību ar citu valstu akreditācijas iestādēm tādā apjomā, kā tas noteikts Eiropas Akreditācijas kooperācijas dokumentā EA-2/13 un Starptautiskajā laboratoriju akreditācijas kooperācijas dokumentā ILAC-G21, uzturot dokumentālas liecības, kuras tiek vērtētas Eiropas Akreditācijas kooperācijas savstarpējās novērtēšanas ietvaros.

Primāri Institūcijas akreditācijas pieprasījumi tiek izskatīti tās valsts akreditācijas iestādē, kurā valstī Institūcija veic uzņēmējdarbību.

Aģentūra nereklamē un nepiedāvā akreditācijas pakalpojumus valstīs, kurās darbojas akreditācijas iestādes, kuras tiek starptautiski atzītas Eiropas Akreditācijas kooperācijas (EA), Starptautiskās laboratoriju akreditācijas kooperācijas (ILAC) vai Starptautiskā akreditācijas foruma (IAF) ietvaros.

Aģentūra var apsvērt iespēju sniegt akreditācijas pakalpojumus Institūcijām, kuras veic uzņēmējdarbību citā valstī, ja pastāv Regulas Nr. 765/2008 6. punkta 3.daļā vai Starptautiskajā laboratoriju akreditācijas kooperācijas dokumentā ILAC-G21 2.punktā noteiktie apstākļi. Mainoties iepriekš minētajiem apstākļiem, Aģentūrai ir pienākums nodot akreditāciju attiecīgajai valsts akreditācijas iestādei, ievērojot Eiropas Akreditācijas dokumentā EA-2/13 un Starptautiskajā laboratoriju akreditācijas kooperācijas dokumentā ILAC-G21 noteiktos principus.

Izskatot akreditācijas pieteikumu vai īstenojot citas ar akreditāciju saistītās procedūras, Aģentūra pastāvīgi informē un sadarbojas ar tās valsts akreditācijas iestādi, kurā valstī Institūcija veic uzņēmējdarbību, kā arī nodrošina, ka minētā valsts akreditācijas iestāde, var piedalīties akreditācijas procedūru īstenošanā kā novērotāja, kā arī, ja nepieciešams, Aģentūra var lūgt citas valsts akreditācijas iestādi veikt daļu no Institūciju novērtēšanas darbībām. Īstenojot minētās novērtēšanas darbības (t.sk., praktiskās darbības novērtēšanu), Aģentūra slēdz apakšlīgumu (vienošanos) ar konkrētās valsts akreditācijas iestādi par ar akreditāciju saistītu procedūru īstenošanu.

Aģentūra ievēro Regulas Nr. 765/2008 6.2. punktā noteikto un nekonkurē ar citu valstu akreditācijas iestādēm.

Uz lapas augšu